FAQ

Ransomware szyfrujące pliki

Wyobraź sobie, że pewnego dnia włączasz komputer i nagle zauważasz okienko oznajmiające, iż utraciłeś pełen dostęp do swoich plików. Jeżeli chcesz je odzyskać musisz zapłacić odpowiednią kwotę (często bardzo wysoką) poprzez Bitcoin bądź inną platformę.

Oznacza to, że twój system został zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem, znanym jako ransomware lub Trojan.Encoder. Nie ma znaczenia czy korzystasz z Windowsa czy Linuxa – hakerzy przygotowali oprogramowania dostosowane do każdego systemu operacyjnego.

Czym jest ransomware?
Nazwa „ransomware” pochodzi z połączenia angielskich słów na „okup” (ransom) oraz „oprogramowanie” (software), co doskonale wyjaśnia jego istotę – jest to oprogramowanie wymuszające okup, aby znieść blokadę nałożoną na zainfekowany komputer. Dostęp do plików jest zaszyfrowany, a klucz do nich posiada wyłącznie haker (osoba, która stworzyła dany ransomware).

Jak można się nim zarazić?
Tak, jak w przypadku innych wirusów komputerowych typu trojan, i ransomware można się zarazić poprzez zwykłe korzystanie z Internetu. Co więcej, zdecydowana większość przypadków zainfekowania wywołana jest przez działania użytkowników.

Najczęściej szkodliwe oprogramowanie zostaje umieszczone w załączniku do wiadomości przesłanej drogą elektroniczną. Oczywiście, nazwa nie będzie w żaden sposób sugerować, że zawartość pliku jest szkodliwa dla komputera. Wręcz przeciwnie – zainfekowany plik może imitować istotne dokumenty, wiadomości od przyjaciół bądź zwykłe zdjęcia. Ransomware może również dostać się do systemu operacyjnego poprzez zainfekowaną stronę internetową, na którą kliknie użytkownik.

Jak postępować w przypadku zarażenia?
Niestety oprogramowanie szyfrujące pliki należy do jednych z najtrudniejszych do zwalczenia. Szacuje się, że w większości przypadków udaje się odzyskać tylko 45% zaszyfrowanych plików. Nie oznacza to, że po odkryciu ransomware należy stracić nadzieję oraz zapłacić hakerom – często jeden okup nie wystarczy.

Po pierwsze nie wolno zmieniać nic w zaszyfrowanych plikach, a zamiast tego od razu zawiadomić policję o zdarzeniu. Następnie należy skontaktować się z firmą Mega, zajmującą się odzyskiwaniem plików i skonsultować jakie kroki warto podjąć, aby odzyskać zaszyfrowane pliki. Tylko w ten sposób można zwiększyć swoje szanse na zniesienie blokady wywołanej przez ransomware.

MEGA oddziały

Warszawa

ul. Zamieniecka 55
04-158 Warszawa,

Katowice

ul. Kujawska 1c
40-219 Katowice

Olsztyn

ul. Kopernika 31
10-513 Olsztyn

Włocławek

ul. Toruńska 222
87-500 Włocławek

Łódź

ul. Rewolucji 1905r. 20
90-207 Łódź

Wrocław

ul. Traugutta 60
50-418 Wrocław

Rzeszów

ul. Aleja T. Rejtana 1
35-326 Rzeszów

Koszalin

ul. Krakusa i Wandy 34
75-032 Koszalin

Szczecin

ul. Asnyka 14
71-527 Szczecin

Kraków

ul. Kamieńskiego 31
30-644 Kraków

Zielona Góra

ul. Ludowa 5b
65-742 Zielona Góra

Nowy Sącz

ul. Paderewskiego 73
33-300 Nowy Sącz

Białystok

ul. Brukowa 24 lok. 4
15-889 Białystok

Poznań

ul. Dąbrowskiego 40
60-840 Poznań

Gorzów Wielkopolski

ul. Jagiełły 5
66-400 Gorzów Wielkopolski

Krosno

ul. Różana 29
38-400 Krosno

Copyright © 2016 - MEGA. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: