Chip Off

Przesyłanie danych z urządzenia mobilnego lub nośnika pamięci nie jest skomplikowanym zadaniem – wystarczy kabel USB bądź Bluetooth. Jednak co zrobić, jeżeli posiadany telefon komórkowy nie chce się włączyć bądź doznał trwałego uszkodzenia mechanicznego (zmiażdżenia, rozbicia, zalania itp.)? Z tym problemem spotkało się już wiele właścicieli, a z pomocą przychodzi jedna z najnowszych metod – Chip-off.

Czym jest Chip-off?
Na samym początku warto jasno przedstawić, że Chip-off to rozwiązanie dla osób, którym bardziej zależy na utraconych danych, niż na samym urządzeniu. Niestety przeprowadzenie tego procesu w większości przypadków wiąże się z nieodwracalnymi zmianami w płycie głównej telefonu bądź nośnika pamięci – następuje bezpośrednia ingerencja w strukturę urządzenia.

Proces opiera się na odlutowaniu kości pamięci od płyty głównej urządzenia mobilnego, oddzielając je od siebie. Odbywa się to pod bardzo wysoką temperaturą, sięgającą nawet 320 stopni Celsjusza. W przypadku nośników pamięci może to być nawet wiele elementów, złączonych w jedną pamięć – należy wtedy osobno podejść do każdego bloku i złożyć je w jedną całość.

W obu sytuacjach jest to bardzo delikatny proces, wymagający odpowiednich narzędzi, dużego doświadczenia, skupienia oraz precyzji. Najmniejszy błąd może wiązać się z ukruszeniem płyty głównej. Po oddzieleniu kości pamięci, należy bardzo dokładnie ją oczyścić, wyczytać wszystkie bloki adresowe na specjalistycznym urządzeniu, a następnie rozpocząć analizę logiczną – lokalizację danych oraz ich kopiowanie na inny, działający nośnik.

Czy warto?
Chip-off to tzw. „ostatnia deska rachunku” dla danych, których nie można odzyskać przy pomocy bardziej tradycyjnych metod. Tak gwałtowna ingerencja w strukturę pamięci urządzenia mobilnego sprawia, że bardzo rzadko udaje się przywrócić mu pierwotną sprawność.
Warto również dodać, że Mega to jedna z niewielu firm na polskim rynku, która przeprowadza proces odzyskiwania danych przy pomocy tej metody. Jest to spowodowane potrzebą dysponowania bardzo dobrym zapleczem technicznym, a także znakomitymi kompetencjami. Ich brak może doprowadzić do wspomnianego uszkodzenia kości pamięci bądź problemów z prawidłowym odzyskaniem danych, nawet już po odlutowaniu elementu.