Nadpisanie danych

Podczas poszukiwania informacji o odzyskiwaniu nadpisanych danych często można spotkać się z terminem „uszkodzenia logiczne”. Warto przybliżyć czym one są zanim przejdziemy do głównego tematu, jakim jest nadpisanie danych, a także kwestia odzyskiwania takich plików.

Uszkodzenia logiczne
Najprościej tłumacząc, jest to uszkodzenie wyłącznie posiadanych danych, podczas gdy sam dysk twardy działa poprawnie. Oznacza to, że sam nośnik jest całkowicie sprawny oraz widoczny w systemie operacyjnym, jednak niektóre lub wszystkie dane zapisane na nim w postaci magnetycznej, są skasowane lub nie chcą się poprawnie otworzyć. Można wyróżnić kilka podstawowych uszkodzeń logicznych:
• nadpisanie danych,
• sformatowanie dysku,
• usunięcie plików.

Nadpisanie danych
Nadpisanie danych to operacja nieodwracalna. Polega na usunięciu danych komórek pamięci oraz zastąpienie ich nowymi.
Warto podkreślić rozróżnienie usunięcia pliku od jego nadpisania – wbrew pozorom, różnica ta jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy zapamiętać, że po usunięciu pliku z dysku, on nadal się tam znajduje, dlatego istnieje możliwość jego odzyskania. Problem pojawia się w momencie, gdy zostanie on nadpisany – takich danych nie można już odzyskać.

Często po usunięciu plików bądź sformatowaniu dysku zaczynamy zapisywać nowe dane. Jeżeli nasz system zadecyduje, że warto je umieścić na miejscu tych usuniętych, następuje nadpisanie.

Co zrobić?
Na forach internetowych można znaleźć dziesiątki porad, które wskazują „najlepsze” programy komputerowe oraz domowe sposoby umożliwiające odzyskanie nadpisanych danych. Nie należy im jednak wierzyć – często takie porady wynikają z niewiedzy bądź korzyści finansowych „pomocnych” użytkowników.

Niezależnie czy został wykonany format komputera czy manualne usunięcie niektórych danych, należy natychmiast wyłączyć sprzęt i odłączyć go od zasilania. Uniemożliwi to systemowi nadpisanie danych, zwiększając szansę na odzyskanie całości oraz części plików. Następnie należy zwrócić się do specjalistów z firmy Mega, którzy ocenią stopień uszkodzenia logicznego danych, znacząco zwiększając szansę na ich przywrócenie.