Kasowanie danych

Kasowanie danych

Wielu osobom może się wydawać, że zwykłe przeniesienie plików do systemowego Kosza, a następnie opróżnienie go prawym przyciskiem myszy wystarczy – nic bardziej mylnego! Wszystkie usunięte w ten sposób elementy można łatwo odzyskać, a może tego dokonać nawet niepowołana osoba, wywołując konsekwencje prawne oraz finansowe. Wystarczy tylko dostęp do nośnika, na którym znajdowały (a tak naprawdę nadal znajdują) się dane. Wiele prac można wykonać również zdalnie, przykładowo poprzez zainfekowanie sprzętu wirusem komputerowym.

Jak tego uniknąć?

Po wspomnianym już opróżnieniu Kosza z niepożądanych plików same dane nadal znajdują się w sektorach pamięci, które można odzyskać, aż do momentu ich nadpisania. Najprościej ujmując nadpisanie to zastąpienie poprzednich danych nowymi. Dopóki ta czynność nie nastąpi, do plików można się dostać, a także je przywrócić. Dlatego tak istotne jest profesjonalne i dokładne podejście do tematu kasowania informacji – zarówno tych prywatnych, jak i poufnych (np. dotyczących personaliów klientów).

Stosowane metody

Kasowanie danych powinno odbyć się przy zastosowaniu jednej z dwóch metod: programowej bądź sprzętowej.
Sprzętowa obejmuje trwałe uszkodzenie samego nośnika pamięci, aby nikt nie mógł już z niego w żaden sposób skorzystać – co oznacza, że nie może również odzyskać plików. Jest to najskuteczniejsze metoda, która musi zostać przeprowadzona przez doświadczoną osobę, wiedzącą jakie komponenty nośnika należy pozbawić dawnej funkcjonalności.
Stosowana jest także metoda programowa, w której, zgodnie ze swoją nazwą, następuje usunięcie plików z nośnika pamięci, a następnie nadpisanie ich nowymi informacjami cyfrowymi. Oznacza to, że z dysku nadal można w dowolny sposób korzystać, jednocześnie wiedząc, że nikt nie będzie miał dostępów do plików.

Usługi świadczone przez firmę MEGA obejmują nie tylko zastosowanie metody programowej bądź sprzętowej podczas kasowania danych, ale również utylizację nośnika. Dzięki temu, nawet po jego wyczyszczeniu oraz/lub zniszczeniu eksploatacja dysku stanie się niemożliwa. Prace realizowane są w zakresie określanym przez Klienta – może to być usuwanie wyłączenie pojedynczych plików bądź kasowanie wszystkich z nośników pamięci.

Źródło zdjęcia: https://www.freeimages.com/photo/lost-data-1535333