Ostatnie wpisy na blogu

W walce z komputerowymi wirusami

Nieostrożne poruszanie się w Internecie może okazać się zgubne, co doprowadzi do niekorzystnych skutków, które odczuje bezpośrednio pecet. Wirusy, które czyhają w ukryciu mogą narobić czasem nieodwracalnych szkód, dlatego należy szczególnie uważać, aby nie wejść na pole minowe. Istnieje kilka prostych zasad, których należy się kurczowo trzymać.

Charakteryzacja wirusów komputerowych

delete

Zarażenie swojego sprzętu wirusem jest bardzo proste. Korzystanie z nieweryfikowanych stron internetowych to prosta droga do zaproszenia takowego wirusa do swojego komputera. Działanie niepożądane, które powoduje wirus, zależy od jego konkretnych cech. Każdy z nich różni się od siebie: jeden może po prostu spowolnić działanie sprzętu, inny może trwale uszkodzić dysk. Jednak celem większości hackerów są właśnie dyski twarde, które po zaszyfrowaniu przez nich są automatycznie niedostępne dla użytkownika. Warto wiedzieć, że istnieją takie wirusy, które bardzo trudno zlokalizować na swoim komputerze. Taki szkodnik po cichu zbiera wszystkie potrzebne informacje i pliki, bez zauważenia przez użytkownika, a zebrane treści przechodzą od razu do hackera. Przez to, odzyskiwanie danych z dysku jest trudne, ale możliwe.

Co zrobić, żeby uchronić się przed wirusem?

Odzyskiwanie danych po ataku hackerskim lub po zniszczeniu danych przez wirusa jest możliwe. Jednakże w tym przypadku z tym mogą sobie poradzić wyłącznie wyspecjalizowane persony, które doskonale wiedzą jak zachować się w takiej sytuacji. Siedziby firm, które się tym zajmują, znaleźć można we Wrocławiu, Krakowie czy Katowicach i wielu innych miastach. Jednakże, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem związanym z tymi szkodnikami, należy unikać sieci publicznych, które nie są zaszyfrowane. Otwieranie plików oraz linków nieznanego pochodzenia również jest bardzo niepewne. Dodatkowo, każdy pecet powinien posiadać mocne oprogramowanie antywirusowe, dzięki czemu taki czujny program swoim wirtualnym okiem wychwyci każde możliwe uchybienie. Nie powinno się również zapominać o ustawianiu haseł możliwie jak najbardziej silnych i zróżnicowanych. To również zminimalizuje ryzyko wkradnięcia się i kradzieży ważnych dokumentów.

W dzisiejszych czasach bardzo często spotkać się można zarówno z hackerami, jak i wirusami atakującymi nasz komputer. Aby się od tego uchronić, należy szczególnie dbać o to, na jakie strony się wchodzi i jakie informacje na swój temat przekazuje się w Internecie. Dzięki temu będzie można ustrzec się przed zbędnym niebezpieczeństwem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.